• Print
  • Rss
  • Bookmark and Share

Temadag med Nils Bergman og Kerstin Uvnäs Moberg (Odense (tidligere Kolding))

28. september 2012

Velkommen til to spændende temadage med Nils Bergman, dr. med. og forsker i KMC og Kerstin Uvnäs Moberg, professor i fysiologi og forsker i oxytocin.

Arrangeør: Libero og Jordemoderforeningen
Tilmelding til: Ulla Rode, Libero, på  ulla.rode@remove-this.sca.com
Pris: 150 kr. incl. morgenkaffe, frokost og eftermiddagskage/kaffe.

Nils Bergman vil forelæse om hud mod hud kontakt; ”Mors krop er det bedste opvækstmiljø for barnet. Her får det mad, varme og beskyttelse, og hjernen udvikler sig bedst muligt”.
Kerstin Uvnäs Moberg vil fokusere på oxytocins virkning, vores eget og S-drop på voksne og spædbørn under og efter fødslen; ”Oxytocin er et af kroppens allervigtigste hormoner, det har betydning for ro og hvile funktionen og er lige så vigtig for vores overlevelse som kamp og flugt reaktionen.”
De to forelæsere supplerer og afløser hinanden dagen igennem.

Der er et begrænset antal pladser som tildeles efter først til mølle princippet.
Tid og sted:
Begge steder kl. 9-15

  • 27. september Rigshospitalet, auditorium 2, Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
  • 28. september Odin Havnepark, Lumbyvej 11, 5000 Odense C (adressen er ændret fra Kolding til Odense)